Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to fakt tak hrozné, že od nás odcházejí stovky miliard na dividendách?

Nejsem ekonom, jsem však pamětník a to s trochou selského rozumu by mohlo stačit k tomu, abych se pokusil formulovat svůj názor na toto téma.

V 50. letech minulého století Japonsko, kde byla velmi levná pracovní síla, zaplavovalo západní Evropu a USA svým levným zbožím od hygienických potřeb přes elektroniku až po výrobní stroje, kterému místní výrobci nemohli cenově konkurovat. Zaváděla se cla a podobné věci, moc to nepomohlo. Až v 60. letech mzdy v Japonsku šly nahoru, vyrovnaly se mzdám v západní Evropě. A v tomto okamžiku japonští investoři objevili Jižní Koreu a Taiwan. Byla tam velmi levná pracovní síla a nikdo jim nebránil v podnikání. Postavili tam továrny. Zboží z těchto zemí začalo proudit na západní trhy a japonským investorům proudily dividendy. Asi po 15 letech mzdy v Jižní Koreji a na Taiwanu se přiblížily japonským. Japonští a světoví investoři se rozhlíželi po dalších zemích na obvodu Tichého oceánu. A tu se jim naskytla Čína, která jim pootevřela dveře. Prvně tam zavedli výrobu hraček. To proto, že u hraček nezáleží na přesnosti a ani požadavky na kvalitu nejsou vysoké, více-méně se počítá s tím, že se hračka za půl roku pokazí. Pokus byl úspěšný, za pár let čínské hračky zaplavily svět. Ve druhém kroku tam investoři zavedli textilní výrobu. Ta už je náročnější, ale milimetr nehraje roli. Pokračovali systematicky a to jak světoví investoři, tak čínští představitelé. Investoři budovali nová odvětví, čínští představitelé jim dělali vhodné podmínky. Dnes se v Číně vyrábí již veškerý sortiment. Podnikání nadnárodních koncernů v komunistické zemi se ukázalo jako ideální. Lidé tam nesmějí stávkovat, nemohou si proto vymáhat vysoké mzdy. Nesmí tam působit nezávislé občanské iniciativy, které by třeba žádaly zlepšení ovzduší. Mzdy v Číně rostou jenom díky tomu, že v mnohých oblastech se narazilo na nedostatek pracovních sil. A lidé se musí smířit s tím, že se dusí.

Pochopitelně, že po celou dobu odtékaly a odtékají ohromné sumy na dividendách do kapes investorů. Souběžně však vyrůstali čínští finančníci a prosazovali se stále více. Dnes je možné každou chvíli číst na internetu takovéto zprávy: Čínský výrobce oceli Jingye Group převzal firmu British Steel, která má výrobní závody ve Velké Británii a v Nizozemí. Čínský investor je připraven provést rozsáhlé investice, konkrétně jde o novou elektrickou obloukovou pec, novou elektrárnu o výkonu 250 MW ve Scunthorp, válcovnu ušlechtilých ocelí, stavbu nové válcovny betonářské oceli a modernizaci tratě na válcování kolejnic. Celková výše investic činí 1,5 miliardy dolarů. Zachrání se tak 3200 pracovních míst. (konec citace), I u nás čínští investoři koupili řadu podniků, například ŽĎAS. Nikde jsem se nedočetl, jestli dnes proudí více peněz do Číny nebo z Číny.

Pokusím se to vysvětlit ještě jinak: Ve středověku bylo soběstačnou hospodářskou oblastí městečko s několika vesnicemi v okolí. Na vesnicích vyprodukovali potraviny, ve městě byli řemeslníci, kteří uměli vyrobit všechny věci, které lidé tehdy potřebovali k životu. Jen sůl se dovážela z větší dálky. Železo se vozilo z nejbližšího hamru, který byl tehdy skoro na každém panství, kde byl dostatek lesů. V novověku se výroba rozvíjela a po nástupu průmyslové revoluce už mohl být samostatnou hospodářskou oblastí stát. Ve druhé polovině 20. století už ani stát nestačí a ekonomice vládnou nadnárodní koncerny.

Může se nám ten středověký model, kdy městečko a pár vesnic kolem bylo soběstačnou hospodářskou oblastí, jevit jako idylický, můžeme po tom tesknit a vzdychal, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Autor: Ladislav Jílek | středa 15.7.2020 12:01 | karma článku: 25,55 | přečteno: 1199x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie

Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“

22.4.2024 v 11:10 | Karma: 20,39 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války

Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.

16.4.2024 v 17:36 | Karma: 15,29 | Přečteno: 473x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Poznámky k eutanazii

Vím, že většina lidí má vyhraněný názor na dobrovolné ukončení života. Pokud někdo na toto téma ještě chce vést úvahy, doporučuji zvážit níže uvedená fakta.

11.4.2024 v 12:57 | Karma: 14,66 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma: 24,52 | Přečteno: 715x | Diskuse| Ekonomika

Ladislav Jílek

I já se vyjadřuji k Benešovi

Několik blogerů v souvislosti s datem 15. března se vyjádřilo k prezidentovi Edvardu Benešovi. Většinou ho hodnotili spíše negativně. Přidám svůj pohled.

19.3.2024 v 21:38 | Karma: 22,93 | Přečteno: 739x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  15:10

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Policie navrhla obžalovat za podvod dva rusínské aktivisty s vazbami na Zemana

26. dubna 2024  15:05

Policie navrhla obžalovat dva proputinovské rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana z...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

  • Počet článků 421
  • Celková karma 18,35
  • Průměrná čtenost 521x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.