Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křesťanské a židovské kořeny Evropy 6 – Rozvoj vzdělanosti

14. 12. 2016 23:03:42
Evropa (a s ní i Amerika, alespoň ta severní) vykazuje v posledních několika málo staletích nebývalý rozvoj vzdělanosti a s tím spojený rozvoj vědy a techniky.

V době, kdy křesťanství začínalo, bylo ve světě několik kulturních center: Římská říše, Blízký a Střední východ (Perská říše) nebo Čína, která stála tehdy asi nejvýš. Západní část římské říše však o trochu později postihla velká pohroma: Nájezdy Germánů zničily prvně severní část říše okolo Dunaje, pak Galii (Francii) a nakonec i vlastní Řím. Zničení bylo velmi důkladné: Budovy byly vypálené, knihovny zničené, školy přestaly existovat, dokonalá síť římských silnic se přestala udržovat a zanikla, zničili i vodovody zásobující města vodou. Pár škol přežilo v dnešním Španělsku. Snad není bez zajímavosti, že většina Germánů útočících na Řím už nevyznávala původní germánské náboženství, ale přijali ariánství, nové náboženství, které uznávalo Ježíše, ovšem jen jako proroka a dále měl v ariánství velký význam kult hrdinů. V těchto bodech se shodovali s islámem, který tehdy ještě neexistoval. Plenění Franků se otupilo, když někdy kolem r. 500 přijal jejich král Chlodovik křest. Kromě Germánů plenili oblast někdejší Římské říše nájezdy barbarů z východu, snad až z mongolských stepí. Asi nejhorší byli Hunové.

Teprve v r. 800, kdy byl korunován Karel Velký, nastalo období, kdy se mohla začít pěstovat vzdělanost. Karel nechal shromáždit všechny zbytky antických knihoven a mniši to museli přepsat na pergameny. Docela je mne je mnichů líto, museli přepisovat například i milostnou poezii. Nikdo jiný však tenkrát nebyl, kdo by to mohl udělat. Toto období se nazývá Malá renesance.

Pak se ve střední Evropě objevili Maďaři, kteří vyvrátili Velkomoravskou říši a obrátili se do dnešní Itálie, několikrát tuto oblast vyplenili. Kolem roku 1000 přijal jejich král Štěpán křest a usadili se. Rozvoj vzdělanosti mohl pokračovat. Na počátku 13. století začali v několika proudech postupovat do Evropy Mongolové pod vedením Džingischána. Na východě Evropy již však byla Ruská říše a ta je zadržela. Sice v roce 1241 jeden proud Mongolů (Rusové jim říkali Tataři) zpustošil Maďarsko a druhý proud zpustošil Polsko a jedna část zajela drancovat i na Moravu, ale hlavní vlnu zachytili Rusové. Boje trvaly mnoho staletí. Zvrat nastal v r. 1380, kdy Rusové zvítězili na Kulikové poli. Krym získali Rusové nazpět až v r. 1783, část Tatarů na něm žije dodnes. Zatím co Rusové ve středověku zadržovali příliv Mongolů, v Evropě se budovaly katedrály, které dodnes představují perly stavitelství, mniši iluminovali nádherné rukopisy a zakládaly se univerzity. V té době byly položeny základy evropské vzdělanosti, i když vzdělanost mnohých jiných oblastí byla tenkrát daleko před Evropou. I vzdělanost Maurů okupujících Španělsko byla před Evropou. Teprve v 18. století se Evropa dostává ve vzdělanosti na prvé místo ve světě. Navíc díky Newtonovi a mnoha dalším byla vystavěna matematika, fyzika a další vědní obory. Proč během 3 století došlo k tomu, že se Evropa dostala na špici a vzdálila se ostatním, tomu se většina historiků a filozofů vyhýbá. Já jsem narazil na vysvětlení, že židé a křesťané považují svět za stvořený Bohem, který sídlí mimo tuto zemi. Přírodu jakožto stvořenou je možné měřit, zkoumat a pitvat. Další náboženství mají představy, že bohové jsou součástí přírody. Příroda je pro ně posvátná, mají k ní úctu a neodvažují se ji zkoumat. Moc mě to nepřesvědčuje, protože muslimové pohled na svět jakožto stvořený převzali od židů a křesťanů, v přírodních vědách však nevynikli. Nedávno jsem zachytil článek, že na nějaké čínské univerzitě publikovali studii, kde skutečnost, že je Evropa předběhla, vysvětlovali stejně: pohledem křesťanů na přírodu jakožto stvořenou. K tomuto pohledu podle nich nedošlo ani konfuciánství. Tedy ani Číňané nepřinesli jiné vysvětlení.

Podle mne hrálo jistou roli soupeření mezi katolickými a protestantskými školami. U nás to byly v 16. století např. bratrské školy a školy jezuitů. Na druhé straně však vím, že to nemůže být ten hlavní důvod, protože na světě bylo mnoho oblastí, kde vedle sebe existovala dvě náboženství a nestalo se to katalyzátorem vzdělanosti.

Autor: Ladislav Jílek | středa 14.12.2016 23:03 | karma článku: 12.78 | přečteno: 189x


Další články blogera

Ladislav Jílek

Historie zpracování kovů 7. Zbraně

Velmi záhy se kovy začaly používat pro výrobu zbraní. Prvně to byly hroty šípů a kopí, šlo tedy nejdříve o náhradu kamenných částí zbraní. Kovové hroty bylo možné tvarově uzpůsobit a snadněji připojovaly k dřevěné násadě.

14.5.2018 v 15:14 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 297 | Diskuse

Ladislav Jílek

Historie zpracování kovů 6. Nástroje

Jak jsem již uvedl, kolem r. 1000 př. Kr. se značně rozšířilo používání kovových nástrojů. Šlo jednak o nástroje potřebné k obdělávání zemědělské půdy a jednak se objevovaly nástroje přizpůsobené potřebám různých řemeslníků.

12.5.2018 v 21:12 | Karma článku: 17.49 | Přečteno: 239 | Diskuse

Ladislav Jílek

Historie zpracování kovů 5. Umělecké výrobky z kovů a mince

Lidé začali používat kovy někdy před 8 tisíci roky. Prvých 5 tisíc roků z kovů vyráběly především šperky, sošky a podobné umělecké předměty. Ty sošky byly možná používány jako amulety. Nástroje z kovů se vyráběly velmi málo.

11.5.2018 v 16:34 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 178 | Diskuse

Ladislav Jílek

Historie zpracování kovů 4. Speciální technologie a pověry

Již starověcí hutníci vyřešili řadu problémů, například zvládli zpracování polymetalických rud, tedy rud obsahujících více kovů.

10.5.2018 v 21:47 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 444 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma článku: 13.27 | Přečteno: 607 | Diskuse

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 266 | Diskuse

Libuse Palkova

Romantika v Praze a drama na vodě

Kam vyrazit když je horko, a vy v Praze zatoužíte po troše romantiky? Když někdy skončím práci dřív, tak z Veleslavína místo domů zamířím na procházku kolem koupaliště Džbán: Jsou tu krásná romantická zákoutí. jaká byste nečekali.

25.5.2018 v 22:02 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 329 | Diskuse

Jarka Jarvis

Nad Fatrou sa blýska, hromy divo bijú

Je středa, 3. července 1963, 11 hodin večer. Na perónu pražského Hlavního nádraží se tísní houf vykulených teenagerů, okolo nichž starostlivě pobíhají tři studenti ČVUT, fakulta strojní. Odjíždíme na putovní tábor.

25.5.2018 v 21:10 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jana Klenorová

Dáma s duší Ďábla

Je objektem snů mnohých. Je to Dáma každým coulem. Chodí celá v černé a to bez výjimky. Vždy perfektně upravená a načesaná. Černá kontrastuje s jejím pohledem, který je vždy smyslný. Ďábel by se za něj nemusel stydět.

25.5.2018 v 21:02 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 284 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 20.18 Průměrná čtenost 488
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.