Křesťanské a židovské kořeny Evropy 8 – Závěr

Co vypučelo z křesťansko-židovských kořenů, jsem se v hrubých rysech pokusil vyjmenovat. Závěrem by se hodilo pokusit se odhadnout, co bude dál, což je těžší.

Vzdělanost a technický pokrok vedl k blahobytu, který dnes považujeme za samozřejmost. Ovšem někteří lidé říkají, že rody a národy přežijí války, mor, nemoci, neúrodu, přírodní katastrofy, nejsou však schopné přežít blahobyt. Kdo se zajímá o dějiny šlechtických rodů, tak ví, kolik jich vymřelo v době, kdy dosáhli moci a blahobytu. Poddaní, žijící v chudobě, však přežili. Totéž prý platí pro národy.

Dalším rysem současnosti je, že významná část Evropanů se odstřihla od křesťanských nebo židovských kořenů. Projevilo se to např. rozpadem rodin, v mnohých zemích více jak 50 % dětí nežije v úplné rodině, respektive se vyměnil otec. Došlo k poklesu porodnosti pod hranici přirozené reprodukce. Ztratila se úcta k autoritám. Ztratila se ochota přinášet oběti apod. V současné době se do Evropy tlačí muslimové. Ti neuznávají rovnost lidí, neznají toleranci… Mají však pevné rodiny, porodnost je u nich vysoká, respektují autority, jsou ochotni k oběti…

Mohou nás přečíslit? Podívejme se do historie. Ve východním Středomoří existovala mocná Byzantská říše, bývalá Východořímská říše. Většina obyvatel mluvila řecky a vyznávala pravoslaví. Asi od 8. století mohamedáni obsazovali jednu provincii za druhou, až nakonec v r. 1453 dobyli Konstantinopol. Pomalu docházelo k islamizaci. Kdo chtěl nějakou funkci, třeba být výběrčím daní, musel přestoupit na islám. A lidé přestupovali, asi tak, jako u nás za socialismu lidé vstupovali do KSČ, když chtěli funkci. Nenašel jsem, kdy muslimové získali převahu, ale myslím, že k tomu došlo až v 19. století. Na počátku 20. století pak většinoví Turci částečně vyvraždili a částečně vyhnali Armény a pak vyhnali většinu Řeků. Od té doby mají Turci výraznou většinu. Podobně tomu bylo jinde: Egypt byla křesťanská země, když ho v r. 640 dobyli Arabové, nastalo vyvražďování Koptů. V roce 1798 se počet obyvatel odhadoval na 3 miliony, dnes má Egypt 94,6 milionů, z toho je 10% křesťanů, před 50 roky se udávalo 15 % křesťanů. V Libanonu je dnes 40 % křesťanů, na počátku 20. století však měli křesťané většinu. Tak by se dalo pokračovat. Podle tvrzení Chorvatů a Srbů byli v oblasti Kosova po 2. Světové válce mohamedáni v menšině.

Je tedy možné, že nás muslimové přečíslí. A co bude s těmi idejemi rovnosti všech lidí, tolerance, solidarity… které považujeme za plody křesťansko-židovských kořenů? Podle mne to jsou tak krásné ideje, že přežijí. Vždy se najdou lidé, kteří je budou vyznávat. Jaké mám důvody pro tento názor? Žádné, je to jen moje víra.

Autor: Ladislav Jílek | pondělí 19.12.2016 21:47 | karma článku: 15,28 | přečteno: 142x
  • Počet článků 421
  • Celková karma 18,18
  • Průměrná čtenost 521x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.