Vzpomínka na hodiny marx-leninizmu

6. 03. 2018 13:52:53
V roce 1961 jsem začal studovat na vysoké škole. Povinnou součástí výuky byly hodiny marx-leninizmu. Brzy jsme se dověděli, jaké byly společenské systém a vyvrcholením že bude komunizmus.

K přednášce pak byl seminář, kde jsem si dovolil vyjádřit pochybnost o možnosti vybodování komunizmu a to s ohledem na to, že mnoho lidí se rádo vyhne práci, a když je něco zadarmo, tak si toho naberou. Pedagog mi odpověděl, že lidé přeci budou pracovat, proč by se nudili doma, a nikdo si nebude brát více, než potřebuje. Z jeho tónu jsem však měl pocit, že sám tomu moc nevěří. Další spolužák řekl úvahu, že prvobytně pospolná společnost trvala mnoho tisíc let, otrokářský řád trval asi 3000 let, feudální něco přes tisíc a kapitalizmus dvě stě let. Z toho že mu vychází, že socializmu a komunizmus by měly trvat jen desítky let. Tvarůžka, tak se ten vyučující jmenoval, mu řekl, že je to nesmysl a že klidně může trvat tisíce let. Čas ukázal, že to nesmysl nebyl. Pak někdo řekl, že v komunizmu se bude muset vyrábět jen jeden typ aut, protože kdyby bylo více značek, každý by si bral tu nejlepší. A Tvarůžka tuto diskuzi ukončil slovy: „Nelze takto fantazírovat! Nikita Chruščov předložil seriozní vizi, tu si všichni povinně prostudujete!“

Dávno už upadlo v zapomenutí, že Chruščov během svého politického vyvrcholení měl projev, jehož hlavní sdělením bylo, že ještě dnešní generace sovětských lidí bude žít v komunizmu. V něm řekl, že Sovětský svaz do deseti let předstihne USA v produkcii na dušu naselenija (ve výrobě na jednoho obyvatele) ve všech ukazatelích a během dalších deseti let bude zaveden komunizmus. Tak jsme se to museli učit, i když většina z nás tomu nevěřila. Asi o 10 let později jsem musel vyslechnout přednášku, teď už docenta Tvarůžka, o plánovitém řízení. V ní řekl, že plánovat se musí vědecky, ne takové chiméry, jako říkal Chruščov. „Vždyť to bylo směšný, soudruzi“, řekl doslova. Tak jsem se za něho styděl.

Tady jedna odbočka. Když jsem později nastoupil do práce, měl jsem staršího spolupracovníka, který měl sešit, který měl nadepsané stránky 1960, 1961, 1962... A vždy, když se objevil článek popisující, co je jak naplánováno, tak si ho vystřihl a k uvedenému roku nalepil. K roku 1966 tam měl nalepená slova písně, která obsahoval text: „Snad v roce šedesátém šestém, až bude v celém světě mír...“. K roku 1970 tam měl báseň, v níž se několikrát opakoval verš: „...to bude jednou po létech, snad v pětiletce páté...“ (Básně i písně byly tenkrát povinně optimistické). Na Silvestra vždy sešit vzal a přečetl, co se v uplynulém roce mělo dosáhnout a co bylo naplánováno na příští rok. Vždy tyto chiméry vzbudily smích. Teď zpět k marxistům.

Učitelé marx-len s oblibou říkali: „Faráři jen oblbují lidi, sami tomu nevěří.“ V době mého mládí bydlel ve vedlejším vchodu Dr. Segeťa, řádový kněz, který učil na filozofické fakultě olomoucké univerzity. Po roce 1948 byl spolu s ostatními kněžími, kteří na této univerzitě vyučovali, internován a bylo jim nabídnuto, za jakých podmínek mohou dále učit. Všichni zvolili druhou variantu, internaci, která se rovnala vězení bez soudu, později byli propuštěni a dostali práci na stavbách či v těžkém průmyslu. Pak přišel rok 1989. Na všech vysokých školách byla výuka marx-len zrušena. Vyučující nebyli hned propuštěni, ještě několik měsíců chodili do práce a nevykazovali žádnou činnost. Pak byly založeny v okolí různé nové univerzity a snad všichni na ně přešli učit. Klidně zahodili legitimace strany a učí pravý opak toho, co učili dříve.

Napadá mě jedna souvislost. Mnozí generálové Wermachtu po válce napsali paměti či s nimi byly udělány rozhovory. Několik generálů sdělilo, že po bitvě u Stalingradu přestali věřit ve vítězství Německa. Další uvedli, že ve vítězství přestali věřit po bitvě u Kurska. Po vylodění spojenců v Normandi už ve vítězství přestávali věřit i obyčejní důstojníci. Když spojenci začali pronikat do Německa, odešla Eva Braunová z alpského sídla do Berlína. Počátkem dubna 1945 napsala v bunkru pod říšským kancléřstvím kamarádce dopis, ve kterém vyjadřuje víru, že Německo vyhraje. V dubnu 1945 tuto víru ještě sdílelo mnoho prostých Němců. Poskočím dále. Četl jsem paměti mnohých našich lidí. Někteří napsali, že v komunizmus přestali věřit po procesu se Slánským či po dalších procesech. Mnozí další ztratili víru v komunismus po srpnu 1968. A jsou někteří, kteří si ji uchovávají do dneška.

Autor: Ladislav Jílek | úterý 6.3.2018 13:52 | karma článku: 29.76 | přečteno: 1135x

Další články blogera

Ladislav Jílek

Příběh manželčina pradědečka

Jako poznámku ke vzniku našeho státu jsem zveřejnil blog o Těšínsku. Tak trochu s tím souvisí i příběh manželčina pradědečka.

11.11.2018 v 11:32 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 320 | Diskuse

Ladislav Jílek

K výročí vzniku našeho státu – Těšínsko a Hlučínsko

Při vzniku našeho státu před 100 lety bylo více nejasností ohledně hranic. Největší spornou částí byla hranice s Maďarskem. Významný byl také spor s nově vzniklým Polskem o Těšínsko.

9.11.2018 v 20:54 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 541 | Diskuse

Ladislav Jílek

K výročí vzniku našeho státu – Litoval Masaryk rozbití Rakouska?

Informaci, že Masaryk na konci života prohlásil před přáteli, že lituje toho, že rozbil Rakousko, jsem četl či slyšel již několikrát. Jelikož to nenapsal, je těžké to vyvracet či dokazovat.

6.11.2018 v 20:02 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 406 | Diskuse

Ladislav Jílek

K výročí vzniku našeho státu – Jaké bylo Rakousko?

Jsem starší ročník, pocházím z venkova a můj dědeček často vzpomínal na své mládí za Rakousko-Uherska a na 1.SV, kterou celou prožil na ruské frontě a poslední rok v nemocnicích, kde mu léčili zranění.

3.11.2018 v 19:50 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 712 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Okrouhlík

Opět ta kauza

Opravdu je kauza čapího hnízda v době elektronické tak nečitelná? Proč to českou společnost stále zajímá a rozděluje?

13.11.2018 v 15:52 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 248 | Diskuse

Ivo Hnilica

41 let socialismu v Československu. Právě tolik dnů stačilo k jeho konci!

Všechno má svůj čas a ten k nám dorazil právě 17. listopadu 1989. Měníme zpětnou trasu od památníku na Vítkově. Jde se na Václavák! Organizátoři pochodu studentů zvolili správně jenom tam se dala zažehnout jiskra, burcující k činů

13.11.2018 v 15:17 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Bartoň

Opozice chce hlasovat o nedůvěře aneb když SPD nevadí

Po odvysílání relace Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka o únosu Babiše mladšího na Krym se sešli lídři šesti opozičních stran a vyzvali premiéra Babiše k rezignaci. Požadují hlasování o nedůvěře vládě.

13.11.2018 v 14:32 | Karma článku: 33.36 | Přečteno: 1675 | Diskuse

Petr Štrompf

Jak moc je marod mladý Babiš?

Zmiňovat výbušnost vypátrání Babiše juniora dvěma investigativci je patrně zbytečné, protože petardy kritik všeho druhu už explodují napříč sociálními sítěmi.

13.11.2018 v 12:25 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Cui bono, zatím údajný únos Andreje Babiše jr. …?

Prý vybuchla bomba. Nevím, já to zatím vidím tak, že nějaký anonymní ohlašovatel oznámil údajné umístění bomby, která se zatím teprve hledá, aby se potvrdilo, případně vyvrátilo, že bomba vůbec existuje...

13.11.2018 v 11:37 | Karma článku: 44.44 | Přečteno: 4201 | Diskuse
Počet článků 156 Celková karma 16.78 Průměrná čtenost 490
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.

Najdete na iDNES.cz