Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historie zpracování kovů - 10. Sochy

Již jsem uvedl, že od počátku se kovy využívaly k výrobě různých artefaktů. Ve starověku se z nich dělaly i velké sochy. Nejznámější je kolos na ostrově Rhodos. Byl to jeden z osmi divů starého světa.

Socha boha Hélia se vypínala do výšky 30 metrů. Odlil ho Chárés z Lindu v létech 304-292 př. Kr. Socha spadla při zemětřesení 226 př. Kr. Trosky byly na místě až do r. 653, kdy ostrov přepadli Arabové a zbytky sochy odvezli. Obrázek sochy se nezachoval. Toto je dnešní představa.

Dnešní představa Rhodského kolosu

Požití kovu dává sochařovi řadu možností.

Socha před nádražím Ostrava-Svino
Karel IV,, Praha
Fraktál na golfovém hřišti v Jináčovicích
Socha Leoše Janáčka na Jiráskově náměstí v Ostravě
Ladislav Šaloun: Sousoší Mistra Jana Husa

Tyto sochy jsou odlité z bronzu, který je k tomu velmi vhodný. Má teplotu tání okolo 900 °C, lze ho tavit například v kelímkové peci. Pro výrobu formy je k dispozici řada formovacích materiálů. Bronz má dobrou zabíhavost, to znamená, že dobře zaplňuje i drobné dutiny ve formě. Socha může být členitá a mít mnoho detailů. Někdy se stane, že do některého místa kov nezaběhne. Například vytlučou z formy sochu státníka a chybí mu špička nosu. Sochař tedy nos dovaří, zabrousí a vyleští. Někdy se stane, že ta špička nosu je červenější než ostatní povrch. To by si někdo mohl špatně vykládat. I zde existuje řešení: Státník se na nějakou dobu zavěsí do žumpy. Čpavek urychlí korozi a socha dostane stejnoměrný hnědý nádech. Někteří sochaři si spolu se sochou odlijí ze stejné tavby několik tyček, které použijí k případnému navařování chybějícího materiálu. Navařená místa se pak barevně neodlišují. Takováto tajemství si však nechávají pro sebe, to jen já všechno vykecám.

Po nějaké době se na bronzových sochách vytvoří vrstvička měděnky. Tyto sochy nemají ještě 60 let a už jsou zelené.

Sousoší u Domu kultury v Ostravě
Sousoší u Domu kultury, Ostrava

Někteří lidé si tuto sochu vykládají tak, že žena se snaží muži nasadit parohy a on se brání. Těm sděluji, že nejde o parohy, ale o kvetoucí větvičku. – Možná, že v Ostravě se měděnka tvoří rychleji, protože hlavně v minulosti jsme zde měli ve vzduchu více oxidu siřičitého. Měděnku tvoří sirník měďnatý a hydroxid mědi. Zeleň na bronzových sochách je asi jediná zeleň, které ten oxid siřičitý prospívá.

Při výrobě forem pro díly strojů se ve slévárnách většinou používají dřevěné modely. Sochaři využívají dřevěný model například při odlévání plaket. Pro odlévání soch dřevěný model většinou nelze použít  často se používá ztracený model. Ztracený model není model, který sochař nemůže najít, ale model z vosku. Před litím se forma zahřeje, vosk se roztaví a vsákne se do písku. Tato metoda se používala již ve starověku. Dnes mnozí dávají přednost modelu z polystyrenu, který při styku s roztaveným kovem shoří. Větší sochy, řekněme postavy v životní velikosti, se odlévají na ležato. Ve formě při odlévání působí metalostatický tlak. Počítá se stejně jako hydrostatický tlak, jen se dosadí hustota tekutého kovu. Písková forma by velký tlak nevydržela.

Uvnitř formy se vytváří jádro, poněvadž běžné sochy mají tloušťku stěny jen několik milimetrů, ty největší, například socha Svobody v New Yorku, mají tloušťku stěny jen několik centimetrů. Kov se při chladnutí smršťuje. V tlustostěnných odlitcích vzniká vlivem teplotního pole napětí, proto se volí malá tloušťka stěny. Úspora kovu je až druhý důvod. Dovnitř formy se proto dává jádro, které vytváří dutinu. Jádro musí po odlití změknout, aby se socha mohla smršťovat. Proto se dříve do směsi na jádra přidávaly kobylince. Dnes mají slévači jiné prostředky, i když někteří umělci se drží tradičních postupů. V každé soše se nechává otvor, aby se mohl vnitřek sochy vyčistit. Například socha nemá u bot podrážky.

Vnitřek sochy Svobody

Velké sochy a sousoší se skládají z více dílů, které se spojují šrouby, nýty, svařováním ap. Například soch Jana Žižky na Vítkově vyrobená podle návrhu Bohumila Kavky je prý třetí největší jezdecká socha na světě. Má výšku 9 metrů a délku 9,6 metrů. Skládá se ze 120 bronzových dílů a téměř 5000 šroubů.

Jan Žižka, Památník na Vítkově

Nejnáročnější jsou jezdecké sochy se vzepjatým koněm. Většinou se dělají tak, že se ocas koně dotýká podstavce. Pak jsou dvě možnosti: zadek koně se zatíží tak aby těžiště bylo nad trojúhelníkem vymezeným kopyty zadních nohou a špičkou ocasu nebo se použije pevná podložka a k ní se socha v těchto třech bodech řádně připevní.

Petr Veliký, Petrohrad
August II. Silný, Drážďany, pozlacený bronz

Konečně se kovové sochy chrání proti blesku. Když má postava zvednutý meč nebo drží kopí, pak to je zároveň hromosvod. Svatý Václav má praporec, který je zároveň hromosvodem.

Josef Myslbek: Svatý Václav

Většinou se u soch nepamatuje na ochranu proti holubům. Ti s oblibou sedají sochám na hlavy a ve své neuvědomělosti je znečišťují. V Ostravě jsme měli sochu Gottwalda, chudák byl celý šedivý od holubů. Soudruzi se u té sochy shromažďovali při různých výročích, řečnili a kladli věnce. Den předem však Gottwaldovi umyli hlavu. Já znám jedinou ochranu proti holubům: svatozář. Všimněte si na Karlově mostě, že holubi nesedají na hlavy světců, obroučka jim brání mávat křídly. Proto apeluji na všechny politiky, aby se chovali tak, aby mohli mít kolem hlavy svatozář.

Druhým materiálem používaným pro umělecké odlitky je litina. Je levná, teplota tání se pohybuje okolo 1200 °C a má jednu velikou výhodu: při tuhnutí zvětšuje objem. V tom se podobá vodě, ta má největší hustotu při 4 °C. Proto rybníky zamrzají na povrchu. Nebýt této anomálie, zamrzaly by ode dna a ryby by nepřežily. Zdobené sloupy pouličního osvětlení ve starých částech Prahy jsou z litiny. Ve starých činžovních domech bývají díly zábradlí u schodišť z litiny apod.

Svícen ve tvaru zahradnice, litina

V dnešní době se dělají sochy i z hliníku. Ten má bod tání 660 °C, v minulosti ho neuměli vyrobit, až ve 20. století se začal vyrábět hromadně elektrolýzou roztavené směsi oxidu hliníku a kryolitu.

Quito, socha nad městem
Quito, detail sochy

V Quitu v Ekvádoru je nad městem hliníková socha vysoká 25 metrů.

Kromě odlévání se sochy zhotovují i kováním, většinou se používá běžné železo.

Zdeněk Samec: Bedřich

 

Igor Václav Kitzberger: Paganini
Karel Bureš

Opakuji, nejde o odlitek. Sochu vytvořil umělecký kovář ze železa na kovadlině. Pokud jsem viděl uměleckého kováře při práci, tak si sochu prvně nakreslil na velký papír a stále dílo poměřoval s nákresem. Jeden však udělal výkres sochy na papír formátu A3 a vytvářenou velkou sochu poměřoval jen očima.

Karel Bureš: Loučení 1323
František Bečka: Svatý Prokop

Proti rezivění se vykované sochy chrání nátěrem apod. Tato socha je chráněna pozinkováním a následným poměděním, jinak ji umělecký kovář udělal z plechu o tloušťce 3 mm.

Mario Converio (Itálie): Racci

U sochy výše jsem měl dojem, že ti racci skutečně volně letí ve vzduchu.

Plastika u Vysoké školy báňské, Ostrava, Rudolf Svoboda 1977

Tato socha je vyrobena z nerez plechu o tloušťce asi 1 mm tak trochu krejčovským způsobem. Nastřihané díly jsou svařené.

Plastika v parku Milady Horákové, Ostrava

Tato socha je taky z nerez plechů, ovšem velké tloušťky. Abstraktním dílům však nerozumím.

Plastika v parku Milady Horákové, Ostrava

Tomuto dílu však rozumím, k tomu vám mohu dát výklad. Je to zkouška pancéřového plechu na obrněný transportér. Na tanky byly pancíře mnohem silnější. Periodicky se zkoušely tak, že technici z výrobního závodu a pověření důstojníci vzali takovéto uříznuté pruhy a jeli s nimi na střelnici, kde do nich stříleli kanonem. K tomu mohu dodat jednu zajímavost: Když zkoušky nevyšly, přijeli všichni v podroušeném stavu. A když zkoušky vyšly, přijeli taky v podroušeném stavu. Tento zkouška zrovna nevydržela, ale zalíbila se výtvarníkovi.

Vyhlížím, kdy poprvé uvidím sochu zhotovenou nějakou novou technologií.

Poutač na MSV Brno 2016

Na veletrhu v Brně jsem viděl lva vyříznutého z kovové desky laserem nebo nějakou jinou technologií, byla to však upoutávka firmy dodávající tyto řezačky.

Poutač na MSV Brno 2016

Stejně tak jsem tam viděl mnoho plastových plastik zhotovených metodou 3D tisku. Dnes je však zvládnutý tisk 3D i pro řadu kovů. Například takto se již vyrábí mnoho součástek pro letadla z titanu. Princip je podobný: Nanáší se tenká vrstva práškového kovu, přejede se laserem nebo elektronovým paprskem, tím se nataví a spojí se.

Dva roboty tisknou ocelový most.

Tady dva roboty staví touto technologií most. Ocelový most se běžně dělá z traverz a jiných válcovaných profilů. Konstruktéři tištěného mostu se inspirovali větvemi stromů. A je to hezké. Vzpomínám si, že jeden profesor na škole nám říkal: Když je konstrukce hezká, pak je i dobrá. Již byl postaven, přesněji vytištěn, i druhý most, delší. Stavěly ho 4 roboty, z každé strany dva. A setkaly se. Konstrukci pro tisk 3D se udělá na počítači v elektronické podobě a pak ji zrealizuje tiskárna 3D nebo roboty. Čekal jsem, kdy se toho chopí výtvarníci. Tento týden jsem se dočkal. Technický týdeník č. 11 přinesl na str. 12 obrázek slunečních hodin instalovaných u zámku v Berkley. Byly zhotoveny z kovu tiskem 3D a podle vzhledu je navrhl nějaký výtvarník, jde tedy o užité umění.

Autor: Ladislav Jílek | pátek 15.6.2018 14:16 | karma článku: 19,01 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie

Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“

22.4.2024 v 11:10 | Karma: 19,53 | Přečteno: 477x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války

Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.

16.4.2024 v 17:36 | Karma: 14,76 | Přečteno: 463x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Poznámky k eutanazii

Vím, že většina lidí má vyhraněný názor na dobrovolné ukončení života. Pokud někdo na toto téma ještě chce vést úvahy, doporučuji zvážit níže uvedená fakta.

11.4.2024 v 12:57 | Karma: 14,66 | Přečteno: 586x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma: 24,52 | Přečteno: 715x | Diskuse| Ekonomika

Ladislav Jílek

I já se vyjadřuji k Benešovi

Několik blogerů v souvislosti s datem 15. března se vyjádřilo k prezidentovi Edvardu Benešovi. Většinou ho hodnotili spíše negativně. Přidám svůj pohled.

19.3.2024 v 21:38 | Karma: 22,93 | Přečteno: 736x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Je 0,03% zanedbatelné množství?

Mnozí lidé popírají, že růst průměrné teploty způsobuje vypouštění CO2 do ovzduší a jsou alergičtí, když uslyší Green Deal.

1.3.2024 v 16:30 | Karma: 12,30 | Přečteno: 447x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Blíží se jaro

A to nás inspiruje k různým aktivitám. Cítíte již takové nutkání? Mám tady námět, který by třeba mohl někoho zaujmout.

28.2.2024 v 10:34 | Karma: 11,85 | Přečteno: 285x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Kroutím hlavou

Dosti často mně něco přiměje k tomu, že kroutím hlavou. Asi před půl rokem se na zastávce Konzervatoř objevil billboard, kterému jsem nerozuměl.

19.2.2024 v 17:24 | Karma: 24,89 | Přečteno: 855x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Anekdoty D

Myslel jsem, že během Silvestra zveřejním celou abecedu starých anekdot. Děti a známí mě vtáhli do jiné zábavy. Pokračuji anekdotami o dětech a domorodcích.

1.1.2024 v 21:01 | Karma: 20,34 | Přečteno: 513x | Diskuse

Ladislav Jílek

Básně vhodné k dnešnímu dni

Následující rýmovačky jsem posbíral podobně jako anekdoty. Žádnou z nich jsem nevymyslel. Myslím, že by se mohly na Silvestra hodit.

31.12.2023 v 8:54 | Karma: 12,02 | Přečteno: 263x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Anekdoty ABC

Zítra je Silvestr, pokud byste se náhodou nudili, můžete zkusit níže uvedené anekdoty. Samozřejmě jsou všechny staré a autoři jsou anonymní.

30.12.2023 v 21:46 | Karma: 24,28 | Přečteno: 768x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Poznámka k předvánoční tragedii

Případ střelby na filozofické fakultě propírají všechna media i diskuzí fóra. Je neuvěřitelné, že tento student nikomu nepřipadal nebezpečný či alespoň zvláštní.

23.12.2023 v 21:10 | Karma: 25,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Krakovský betlém

Prvý betlém, jak známo, vytvořil František z Assisi v roce 1223 v Graccio. Do jeskyně dal figury a vedle nich živá zvířata. Líbilo se to a za těch rovných 800 let se betlém v nejrůznějších verzích rozšířil po světě.

16.12.2023 v 11:33 | Karma: 12,37 | Přečteno: 207x | Diskuse| Kultura

Ladislav Jílek

Ztracené výkresy

V roce 1967 jsem se stal členem velké party, která projektovala Východoslovenské železárny, jejichž výstavba v Košicích byla tenkrát v plném proudu.

6.12.2023 v 10:15 | Karma: 23,33 | Přečteno: 664x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Vzpomínka detektivní

V roce 1978 jsem byl zařazen do nově vytvářené skupiny, která měla na starosti výrobu náročných komponent pro jaderné elektrárny. Brzy naše skupinka dosáhla počtu čtyř pracovníků.

3.12.2023 v 11:37 | Karma: 19,40 | Přečteno: 405x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Velký omyl

Zase máme výročí svržení komunistického režimu a opět slyšíme a čteme rozdílné hodnocení, od nadšených oslavných článků a projevů přes méně nadšené a rozpačité až po ty odmítavé.

17.11.2023 v 22:08 | Karma: 15,63 | Přečteno: 536x | Diskuse

Ladislav Jílek

Před 60 lety zemřel papež Jan XXIII.

Bližší údaje o Janu XXIII., občanským jménem Angelo Roncalli, lze nalézt snadno. Já vzpomenu jenom jedinou jeho důležitou vlastnost: smysl pro humor.

11.10.2023 v 20:31 | Karma: 19,46 | Přečteno: 342x | Diskuse| Ostatní

Ladislav Jílek

Otevřený konec

Včera jsem ukončil zveřejňování povídky na pokračování. Některým lidem se nelíbil otevřený konec. Na svoji obranu bych chtěl uvést, že příběhy, v nichž je něco nedořčeno, se vyskytují, kam lidská paměť sahá.

9.10.2023 v 11:44 | Karma: 11,68 | Přečteno: 342x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena - 16/16 Boj o Irenu

Druhý den poté, co jsem Irenu odvezl do léčebny, jsem začal jednat. Ohlásil jsem se v našem podniku u generálního ředitele Tomáše Kolaříka, který začínal v konstrukci a byl taky mým zástupcem. Přijal mne hned další den.

8.10.2023 v 9:45 | Karma: 12,09 | Přečteno: 387x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena - 15/16 Irena v krizi

Po této ráně Irena se ani nesnažila skrývat to, že pije. Přestala chodit do fitcentra, do kosmetického salonu a přestala o sebe dbát.

7.10.2023 v 8:12 | Karma: 11,06 | Přečteno: 340x | Diskuse| Poezie a próza
  • Počet článků 421
  • Celková karma 18,18
  • Průměrná čtenost 521x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.