Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Ještě k únoru 1948

8. 10. 2018 16:44:11
Na toto téma bylo v letošním osmičkovém roce napsáno hodně, přesto bych rád přišel i já se svojí troškou do mlýna.

Komunisté šli do boje o převzetí veškeré politické moci velmi odhodlaně a aktivně. Již 12. května 1945 se ve velkém sále pražské Lucerny konalo shromáždění pražských komunistů, na kterém Gottwald řekl: „Když jsme dovedli překonat velké obtíže z minulosti, tak by v tom byl čert, aby naše strana nedovedla využít dobrých podmínek tak, abychom vbrzku dosáhli svých konečných cílů, za které jsme celý život bojovali.“ A s touto razancí komunisté pracovali směrem k převzetí moci. Například zabránili tomu, aby po r. 1945 vznikl ústavní soud.

Jistou ilustrací aktivity komunistů je vedení odborů. Podle Luďka Pachmana, tehdy pilného komunisty (později disidenta) bylo ve vedení odborů 650 sociálních demokratů, 240 komunistů a 200 lidovců a národních socialistů dohromady. Ale těch 240 komunistických vůdců (Pachman byl jedním z nich) dokázalo strhnout iniciativu a například zorganizovat generální stávku v únoru 1948. Většina nekomunistů ve vedení odborů jen na to koukala.

Jiný příklad: Tři strany ve vládě (soc. dem, nár. soc. a lidovci) byly pro přijetí Marshallova plánu, nedokázaly to však prosadit proti komunistům, kteří na příkaz Stalina byli proti.

Demokratické síly se nezmohly na protiofenzivu. Když například tehdejší pražský arcibiskup Josef Beran organizoval setkání křesťanských demokratických sil, všichni představitelé nekatolických církví odmítli účast s odůvodněním, že nechtějí být spojováni s Vatikánem, který je označován jako představitel nejčernější reakce.

Komunisté tehdy každého protivníka nálepkovali slovy: reakcionář, zpátečník, jde proti lidu... a toho se každý bál. Například Jan Masaryk vzal funkci ministra zahraničí v Gottwaldově vládě a zdůvodnil to tím, že „je na straně lidu“. Děsil se toho, že by se o něm řeklo, že jde proti lidu.

V čele obou stran stáli dost oslabení vůdci: Beneš měl slabé zdraví, a také jeho diplomatické schopnosti měly své meze. Uvedu jeden příklad. Hitler chtěl před válkou oslavit obranyschopnost Sovětského svazu. Využil toho, že Stalin je paranoik a nechal vyrobit podvržený dokument dokazující, že největší generálové v čele s náčelníkem generálního štábu Rudé armády Tuchačevským připravují svržení Stalina. Tento dokument Němci podstrčili našemu špionovi. Ten ho předal výše a nakonec ho šéf naší rozvědky předal Benešovi. Beneš ho předal ruskému vyslanci a nakonec podvržený dokument dostal Stalin. Uvěřil mu a všechny nejvyšší velitele armády v čele s Tuchčevským nechal popravit. Když byl Beneš za války v Moskvě podepsat dohodu o poválečné spolupráci, měl jeden den na programu také setkání s ruskými generály. Při přípravě na toto setkání konzultoval s Ludvíkem Svobodou, co jim při setkání řekne. A Svoboda se zděsil, poněvadž Beneš se chtěl pochlubit tím, že pomohl odhalit „zradu“ Tuchačevského. Svoboda mu vysvětlil, ať o tom pomlčí, že si ruští generálové o tom myslí něco úplně jiného.

Gottwald na tom nebyl se zdravím o mnoho lépe. Navíc se Gottwald velmi bál Stalina, věděl, že nepatří mezi Stalinovy oblíbence. Například za celou válku, kdy byl Gottwald v Moskvě, ho Stalin přijal jen jedenkrát.

Nebo jiný příklad: Když naše jednotky spolu s Rudou armádou pronikly Dukelským průsmykem a začaly osvobozovat naši vlast, Gottwald ustanovil skupinu komunistů v čele s Krosnářem, která v osvobozených městech a vesničkách organizovala ustavení národního výboru v čele s komunisty. Když Krosnář se svou skupinou přišel na Podkarpatskou Rus, narazil tam na sovětského poslance Turiance, který tam připravoval připojení Zakarpatské Ukrajiny, jak toto území nazývali Rusové, k Sovětskému svazu. Turianec Krosnařovi řekl, ať zmizí, než ho nechá zavřít. Krosnař se vrátil a hlásil to Gottwaldovi. Gottwald se teprve teď dověděl, že Sověti si přivlastní Podkarpatskou Rus. Vzal to na vědomí a neodvážil se na to nikoho dále ptát.

Únorové převzetí moci však Gottwal měl projednáno Moskvou a Stalin mu přislíbil, že sovětská vojska budou připravena a v případě potřeby podpoří české komunisty. Nevím, zda toto Beneš věděl. Podle mne to alespoň musel tušit, možná při klíčovém jednání mu to naznačil Gottwald. A Beneš opět před přesilou kapituloval.

Autor: Ladislav Jílek | pondělí 8.10.2018 16:44 | karma článku: 20.83 | přečteno: 483x

Další články blogera

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 910 | Diskuse

Ladislav Jílek

Lze vzpomínat i na státnice

Mnohokrát jsem byl v komisi u státních zkoušek, i tam se může ledascos přihodit, co lze vyprávět. Například dálkoví studenti, kterých dříve bylo více, bývali často hodně nervozní.

9.2.2020 v 21:01 | Karma článku: 21.78 | Přečteno: 539 | Diskuse

Ladislav Jílek

Poznámky k Mariánskému sloupu

Padla už zde na toto téma různá slova plná emocí. Uvedu zde několik souvislostí, které zůstaly nepovšimnuty. Stržení sloupu byli přítomni dva členové Národního výboru, který tenkrát převzal vládu.

2.2.2020 v 15:03 | Karma článku: 30.08 | Přečteno: 859 | Diskuse

Ladislav Jílek

Hodnocení dnešních papežů

Měl ho tady nedávno ve svém blogu Vladimír Havránek. Názory v diskuzi byly samozřejmě rozdílné. Jestliže někoho hodnotím, tak moje hodnocení něco vypovídá o hodnocené osobě a také něco vypovídá o mně.

19.1.2020 v 22:57 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 524 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Popovský

Itálie: Salviniho čeká soud za „únos“ migrantů

Článek Soerena Kerna "Italy: Salvini Facing Show Trial for "Kidnapping" Migrants", který vyšel 14. února 2020, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

27.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Michal Vimmer

Náměstí B. Němcova ? Konečně !

"Když něco nemůžeš změnit, tak to přejmenuj. Naštveš spoustu lidí !", říkala Jackie Onassisová, dříve Kennedyová a divoce se smála. Jistě by souhlasila, že kdo se směje naposled, směje se nejlíp a měnit cedule je velice zábavné.

27.2.2020 v 8:11 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 291 | Diskuse

Jan Bartoň

COVID-19: ČT hystericky proti hysterii

Česká televize již několik dnů informuje o nákaze koronavirem COVID-19. Moderátoři kritizují údajnou nečinnost vlády a referování o nákaze se postupně dostává do stadia frašky.

27.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 21.04 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Dvořák

Nechutné zpochybňování počtu účastníků na akcích chvilkařů pokračuje

Letošní premiérové vystoupení chvilkařů, zahájení demokratické „štafety“ od krajského města k městu, vzbudilo mezi veřejností opět dohady, zda čísla o počtu účastníků jsou reálná.

26.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 28.66 | Přečteno: 1508 | Diskuse

Jan Ziegler

V Řecku zmizely peníze pro migranty neznámo kam

Je to smutný příběh. Řecká vláda opakovaně pláče nad tím, že nezvládá problémy s uprchlíky a nabádá ostatní členské země Evropské unie, aby si jich část převzaly. Jenomže si za potíže také může sama.

26.2.2020 v 17:20 | Karma článku: 32.70 | Přečteno: 1198 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 19.13 Průměrná čtenost 537
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...